Zwierzyniec na Roztoczu

Zwierzyniec na Roztoczu

Zwierzyniec – skąd nazwa?

Zwierzyniec na Roztoczu –  początki osady sięgają 1593 roku. Zalążkiem jej założenia był dwór myśliwski nad stawem postawiony przez rodzinę Zamoyskich. Nieopodal dworu znajdował się wielki „zwierzyniec”- był to duży obszar, otoczony wysokim płotem gdzie trzymano jelenie, sarny, łosie i dziki. Wraz z dworem funkcjonował jako letnia rezydencja rodziny Zamoyskich.

Zwierzyniec – obecnie

Z pewnością możemy powiedzieć, że Zwierzyniec położony na Roztoczu to dzisiaj jedno z najbardziej atrakcyjnych miasteczek wschodniej części Polski. Położony nad rzeką Wieprz, otoczony zewsząd gęstymi lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego sprawia, że stosunek zalesienia tego obszaru sięga ponad 66%. Również wewnątrz miasta znajdziemy mnóstwo zieleni w postaci parków, ciągnących się wzdłuż rzeki. Na obrzeżach miasta rozciągają się Stawy Echo i Zalew Rudka. Takie ukształtowanie terenu powoduje, że każdy kto odwiedzi miasteczko z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Zwierzyniec – zabytki

Z pewnością jedną z perełek zabytkowych należących do Zwierzyńca jest Kościół filialny p.w. Św. Jana Nepomucena wzniesiony na wyspie w latach 1741- 47. Wyspę ze stałym lądem łączy tylko jeden most. Nieopodal kościoła znajduje się również drewniana dzwonnica a także cmentarz z drzewostanem. W letnie miesiące wyspa wraz z położonym na niej kościołem wygląda bajkowo. Kolejnym godnym uwagi miejscem jest stary Browar. Postawił go Stanisław Kostka Zamoyski w miejscu dawnej rezydencji Zamoyskich w ramach Ordynacji Zamojskiej w latach 1805-1806. Do dnia dzisiejszego w Browarze Zwierzyniec powstaje nasze regionalne piwo. Jest również możliwość degustacji a także zwiedzenia Browaru. Więcej info znajdą Państwo TUTAJ. „Miasto pomników”. Z taką nazwą możemy się spotkać podczas rozmów z gospodarzami. W samym mieście jest ich około 68. Mała ciekawostka: na 50-ciu mieszkańców Zwierzyńca przypada 1 pomnik co obecnie jest rekordem ogólnopolskim. Tutaj również znajduje się jedyny na świecie „pomnik szarańczy„. Jest On upamiętnieniem zwycięstwa nad owadami w 1711 roku.

Zwierzyniec na Roztoczu – atrakcje

W mieście nie brakuje atrakcji dla turystów. Znajdziemy tutaj m.in. szereg szlaków pieszych i rowerowych, zarówno w samym mieście jak i na jego obrzeżach. Roztoczański Park Narodowy zachęca nas do zwiedzenia ścieżki dydaktycznej na Bukową Górę, która wiedzie przez dziewicze miejsca parku. Sam początek wyprawy zaczyna się właśnie w Zwierzyńcu. Po powrocie ze szlaku nieopodal znajdują się wspomniane wcześniej Stawy Echo do których możemy udać się na relaksacyjną kąpiel. Bowiem akwen wodny będący częścią parku jest dopuszczony do użytku. Bardzo często podczas wodnych zabaw nad stawami Echo na widnokręgu możemy zobaczyć luźno biegające „Koniki Polskie”. Roztoczański Park Narodowy jest bardzo specyficznym parkiem, ponieważ większość miejsc jest ogólnodostępna dla turystów. Zabytki i atrakcje o jakich wspominamy to zaledwie namiastka miejsc godnych polecenia w Zwierzyńcu i okolicach. Zapraszamy serdecznie w nasze rejony… My natomiast możemy obiecać, że po dniu pełnym wrażeń zapewnimy Państwu spokojny wypoczynek w jednym z naszych domków w Agroturystyce „Domki Letniskowe na Wzgórzu”
Kontakt z Agroturystyka Na Wzgórzu
tel: 48 513 025 859 e-mail: info@naroztoczu.com.pl Mapa dojazdu