Józefów na Roztoczu

Józefów na Roztoczu

Józefów na Roztoczu.

Józefów to kolejne miasteczko na Roztoczu, które będąc u nas musicie zobaczyć. Przede wszystkim niezwykłe usytuowanie tego miasta sprawia, że jest ono często odwiedzane przez liczne grupy turystów. Otóż. Józefów leży nad rzeką Niepryszką. Od północy otula go Roztoczański Park Narodowy, natomiast od południa Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej. Będące w epicentrum tych dwóch jakże pięknych parków miasteczko może pochwalić się świetnymi walorami krajoznawczymi.

Józefów – skąd wzięła się nazwa?

Józefów na Roztoczu został założony na gruntach wsi o nazwie Majdan Nepryski na początku XVIII wieku. Z tego powodu akt lokacyjny podpisał magnat polski Tomasz Józef Zamoyski 3 grudnia 1725 roku. To również od jego drugiego imienia powstała nazwa wówczas jeszcze wtedy „większej osady”. Józefów bardzo szybko się rozwijał. Miasteczko było ośrodkiem przemysłu rzemieślniczego i kamieniarskiego. Większość domów wybudowano z drewna, na co w dużej mierze wpływ miało położenie w centrum Puszczy Solskiej.

Józefów – atrakcje dla turystów

Jednym z miejsc, które powinniśmy odhaczyć na liście atrakcji będąc w Józefowie, są pobliskie kamieniołomy „Babia Dolina”. Obecnie jest to najbardziej rozległy kamieniołom na Roztoczu środkowym. Wybierając się tam na spacer możemy po obcować z naturą oddychając „krystalicznie czystym powietrzem Roztocza”. Zwieńczeniem wyprawy a zarazem odpoczynkiem będzie 19-metrowa Baszta widokowa z tarasem z której to będziemy mogli podziwiać otaczającą nas przyrodę. Warto dodać, że Baszta jest nieodpłatna.

Rzeźby zrobione z materiałów pobliskich kamieniołomów w różnych częściach miasta a także na drogach wjazdowych pokazują, że dla mieszkańców zarówno kamieniołomy jak i przemysł kamieniarski są chlubą. Z pewnością dają Józefowowi odmienność od innych miast, ale także kolejną atrakcję dla zwiedzających.

Rowerowa stolica Roztocza.

Zarówno sam Józefów, jak również okoliczne tereny ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą sieć szlaków rowerowych nazywany jest potocznie „Rowerową stolicą Roztocza”. Dlatego Wszyscy, którzy kochają dwa kółka z pewnością będą czerpać garściami z rowerowych wypraw. Jak już wyruszymy na zwiedzanie miasta rowerowo czy też pieszo warto zaplanować zwiedzenie takich miejsc jak:

  • Neobarokowy kościół z końca XIX wieku p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
  • XIX – wieczna Synagoga i cmentarz żydowski.
  • Muzeum Kamieniarstwa – izba poświęcona pamięci ludowego rzeźbiarza – Adama Grochowicza.
  • Cmentarz parafialny  w tym grób poety Mieczysława Romanowskiego.
  • Roztoczański Park Narodowy.
  • Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej

Józefów na Roztoczu – zalew

Godnym uwagi dla osób chcących poleniuchować pośród promieni słońca dających nam przepiękną opaleniznę będzie zalew z piaszczystą plażą a także wyznaczonym kąpieliskiem i przy zalewową knajpką.

Sezon zatem już tuż tuż. Oczywiście noclegiem dla Was zajmiemy się my. Domek trójkątny i domek rozłożysty czekają na Was. Zapraszamy!

Kontakt z Agroturystyka Na Wzgórzu

tel: 48 513 025 859

e-mail: info@naroztoczu.com.pl

Mapa dojazdu