Miasteczko Szczebrzeszyn na Roztoczu

Miasteczko Szczebrzeszyn na Roztoczu

Szczebrzeszyn na Roztoczu, dobrze znany w Polsce

Z pewnością nie ma osoby, która nie słyszała o miasteczku Szczebrzeszyn na Roztoczu. Miejscowość ta, swoją popularność zdobyła m.in. poprzez wiersz Jana Brzechwy  zatytułowany „Chrząszcz”.

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie
 I Szczebrzeszyn z tego słynie…” 

Cały wiersz mogą Państwo przeczytać tutaj.

Przede wszystkim, to właśnie dzięki bajce Brzechwy wizytówką czy też ikoną miasteczka stał się świerszcz. W całym mieście jest kilka pomników symbolizujących tego „sympatycznego owada ze skrzypcami”. Jednym z bardziej znanych jest drewniany pomnik znajdujący się nieopodal pobliskiego źródełka. Rzeźba powstała podczas pleneru rzeźbiarskiego w którym uczestniczyli uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa. Natomiast cały projekt patronował mieszkaniec Szczebrzeszyna – artysta i rzeźbiarz – Zygmunt Jarmuł.

Będąc w Agroturystyce Na Wzgórzu, na naszym Malowniczym Roztoczu, nie możecie przegapić wyjazdu do tego jakże ciekawego miejsca. Szczebrzeszyn oddalony jest od nas o zaledwie 27 km. Dlatego rowerowe wypady, są jak najbardziej wskazane aby podczas podróży pooddychać „krystalicznie czystym powietrzem Roztocza”. Przypominamy, że na miejscu w naszej Agroturystyce Na Wzgórzu, mamy dla naszych Klientów wypożyczalnie rowerów.

Początki Szczebrzeszyna

Zatem… pierwsza wzmianka o Szczebrzeszynie pojawiła się w źródłach historycznych w 1352 roku. Wówczas mówiono o nim już jako miasto. W związku z tym, można przypuszczać, że początki osady powstały na wiele lat przed powyższą odnalezioną datą. Badania naukowe stwierdzają, że pierwsi osadnicy Szczebrzeszyna osiedlili się około 5 tysięcy lat temu. Położenie osady dokładnie na skrzyżowaniu dwóch szlaków: bursztynowego i trasy między Kijowem a Krakowem stwarzało szansę dynamicznego rozwoju. Usytuowanie miasteczka miało również słabe strony… Ponieważ właśnie tędy prowadziły najazdy na Polskę Turkowie, Tatarzy czy Kozacy, przez co Szczebrzeszyn był niejednokrotnie plądrowany i niszczony.

Szczebrzeszyn na Roztoczu – zabytki i atrakcje

  • Kościół parafialny św. Mikołaja z XVII wieku. To najstarsza świątynia katolicka na ziemi szczebrzeszyńskiej, która została zbudowany w stylu barokowym. A ponadto wokół kościoła, znajdziemy również do zwiedzenia: dzwonnicę z kaplicą, cmentarz przykościelny, figura NMP czy ogrodzenie z bramką.
  • Cerkiew- Kościół Unicki pod wezwaniem Zaśnięcia – Wniebowzięcia NMP założona pod koniec XII wieku. Dekorowana bogatą polichromią.
  • Kościół pod wezwaniem Św. Katarzyny, który ufundował Dymitr z Goraja w 1398 r.
  • Młyn wielki wodny – wybudowany z białego kamienia na początku XX wieku.
  • Zabytkowy „Dom dyrektora” – w chwili obecnej Restauracja & Hotelik Klemens.
  • Ratusz – budowę rozpoczęto w 1840 r. z materiałów uzyskany z rozbiórki bramy zamojskiej. Postawiono go w miejscu starego, zniszczonego Ratusza, który był siedzibą dawnych władz miejskich oraz spełniał rolę poczty i powozowni.
  • Grodzisko –  nazywane również wzgórzem zamkowym. Znajduje się na południowy zachód od klasztoru św. Katarzyny.
  • Centrum Muzealno-Edukacyjne.
  • Synagoga – zbudowana w XVI w. Spalona podczas masakry Chmielnickiego. W 1659 r. na nowo zbudowana przez Jan Zamoyskiego ostatniego właściciela Szczebrzeszyna.